Firefox 4'e geçmek için 7 önemli neden!

Tarayıcılar arasında ki rekabet gün geçtikçe artmakta.Şu anda İnternet Explorer,Chorme,Yada Safari kullanıyorsanız ve "neden Firefox 4 kullanayım ki" diyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

Firefox 4 ise yaklaşık bir ay sonra Şubat sonuna doğru çıkacak.

Hız

Firefox 4, bir çok alanda Firefox 3'e göre daha hızlı. Javascript motorunu sil baştan yazan firefox geliştiricileri ve Gmail gibi koda dayanan diğer sitelerde de hız açısından büyük farklar olacağını söyledi.. Rendering hızı dışında tarayıcının genel hızında da bir artış var. Sayfaları hazırlarken artık 3D destekli ekran kartınızıda kullanacak.

Eğer yavaşlıktan şikayet edip Firefox 3 ü bıraktıysanız, Firefox tam size göre.

Güvenlik

Firefox 4, Javascript programlarını bölümlere ayırarak güvenliği bir adım öne taşıyor. Tarayıcı açık kaynak kodlu olduğundan kodları herkes tarafından incelenebiliyor ve bu konuda Internet Explorer ve Safari'den avantajlı.

'Bulut' özellikleri

Firefox 4 ile yer imlerinizi, parolalarınızı, tercihlerinizi, geçmişlerinizi ve sekmelerinizi 'bulut'ta saklayabiliyorsunuz. Bu işlevi kullandığınızda farklı PC'lerde kullandığınız Firefox tarayıcıları arasında eşitliği sağlayabilirsiniz. Buna Android ve iOS cihazlarındaki Firefox da dahil.

İnternete farklı yerlerde sıklıkla bağlanıyorsanız, Firefox 4'e geçmek isteyebilirsiniz.

HTML5 desteği

Firefox 4 de tüm yeni tarayıcılar gibi HTML5'i destekliyor. Firefox 4'ün yaptığı ancak diğer tarayıcıların yapamadığı şey ise Indexed DB işlevi sayesinde çevrim içi verilerin çevrim içi olarak saklanabilmesi.

Gizlilik

'Gizli tarama' modu, Firefox 4'le beraber daha belirgin bir hale geliyor. Hangi siteleri ziyaret ettiğinizi açığa çıkaran bir CSS açığı da bu sürümde gideriliyor.

Gizlilik ve güvenlik eklentileriyle beraber Firefox, gizlilikte en yetenekli tarayıcılardan biri olacak.

Yeni tasarım

Sekme grupları, yeni kullanıcı ara yüzü ve diğer küçük geliştirmeler Firefox'un ara yüzünü yeniledi. Sade bir tasarıma sahip olan Firefox 4, ekranın üst bölümündeki tüm boş alanı kullanıyor ve web sayfaları için geniş bir alan sunuyor.

Eklentiler

Firefox her zaman en iyi eklentilere sahip olmasıyla biliniyor. Firefox 4 de bu konuda farklı değil, önemli eklentilerin de bir çoğu şu an Firefox 4'ü destekler durumda. Firefox'un geniş eklenti desteği sayesinde tarayıcınızla neredeyse her şeyi yapmanız mümkün.

Son Güncelleme (Salı, 05 Nisan 2011 15:11)