Selfie Kelimesinin Türkçesi

  TDK’nın daha önce başlattığı Selfie’nin Türkçe karşılığının bulunması işlemi, nihayet sonlandı. Peki Selfie’nin Türkçe karşılığı ne? Uzun zamandır düşünülen Selfie sözcüğünün Türkçe karşılığı, TDK  tarafından Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantısında Selfie sözcüğünün Türkçe karşılığını Özçekim olarak belirledi.   Yabancı sözlere karşılıklar bulma çalışmalarına geniş katılımı sağlamak ve konuya katkısı olabilecek herkesin görüşlerini alabilmek amacıyla yapılan çalışma sonucunda TDK, Selfie’ye en çok önerilen “özçekim“, “kendiçekim“, “görçek“, “kendinçek” ve “bakçek” sözcüklerini yine vatandaşa sorarak seçmişti.

  Yeni moda ne zaman başladı?

Şubat 2014′te Oscar töreninde Samsung’un virali olarak ünlü isimlerin Samsung Galaxy Note 3 ile kendilerini çektiği fotoğraf, yeni bir akım başlattı. Ondan sonra çıkan telefonlarda Selfie modu bile eklenmeye başladı. Son dönemde sosyal medyada paylaşılan çoğu fotoğrafların da insanların kendilerini çektikleri fotoğraflar olduğunu hatırlatmakda fayda var.  

Selfie’den Özçekim’e nasıl ulaşıldı?

Yaklaşık 1 ay önce başlatılan çalışma kapsamında önerileri alan TDK, Facebook sayfasından, telefon ve mail yoluyla kendilerine ulaşan görüşleri geçen hafta son olarak 5′e kadar indirmiş ve yine son kararı halka bırakmıştı.   Bu 5 kelime seçeneğininin masaya yatırıldığı bugünkü TDK Bilim Kurulu toplantısı, 5 karşılıktan en fazla önerilen Özçekim adı kabul edildi. Toplantının sonunda Kurul, Başkan Prof. Dr. Mustafa Kaçalin’in de yer aldığı bir “özçekim”le sosyal medyadan da kararı paylaştı. Fotoğrafı ve kararı kısa sürede çok sayıda kişi beğenirken, olumlu ve olumsuz yorumlar da yapıldı.  

Son Güncelleme (Perşembe, 22 Mayıs 2014 22:25)