Windows 8 için tarih verildi!

Windows 8, şimdiye kadar çıkan Windows'lardan çok farklı olacak!,

Microsoft'un resmi sitesinin Hollandaca yayın yapan bölümünde yer alan bir yazıda çalışmaları süren Windows 8 ile ilgili bilgi verilirken ilk defa bir tarih telaffuz edildi. Daha önce Windowws 8 ile ilgili çalışmaların başladığı resmi olarak pek çok Microsoft yöneticisi tarafından duyurulmuştu fakat herhangi bir tarih belirtilmemişti.

Yeni Windows için yazıda belirtilen tahmini tarih 2012! Evet, yaklaşık 12 ay ile 18 ay arası bir zaman sonra Windows 8'e ait deneme sürümleri ile karşılaşabiliriz! 2012'ye ise yepyeni bir Windows ile girebiliriz.

Windows 8 için Microsoft'un elini çabuk tuttuğu biliniyor çünkü yeni Windows 8'de Apple'ın App Store'una benzer bir şekilde kullanıcıların uygulama satın alabilecekleri bir sistem bulunacak. Bu da Microsoft'a devasa bir pazarın açılması anlamına gelecek. Bu platformdan mobil cihazlar için de uygulama satın alınabilecek.

Durumun ciddiyeti o kadar büyük ki Microsoft yeni Windows için bu planlarını devreye almaya hazırlanırken Apple çoktan kolları sıvayıp Mac OS işletim sistemine App Store'u entegre etmenin çalışmasına başladı bile. Hatta bu entegrasyonun 3 ay içinde tamamlanacağı bile duyuruldu.

Windows Vista ile Windows 7 arasında 2,5 yıllık bir süre geçmişti. Windows 7 ile Windows 8 arasında da 2,5 -3 yıllık bir süre olacağı tahmin ediliyor ama bu sürenin daha kısa olacağını söyleyenlerin sayısı hiç de az değil.

Microsoft'un CEO'su Steve Ballmer'ın "Windows'un bir sonraki versiyonu Microsoft tarihinin en riskli kumarı olacak" şeklindeki sözleri de Windows 8 için şimdiden bir merak dalgası yaratmış durumda.