Türkiye’nin 3G hız şampiyonu TURKCELL

Ülkemizdeki en kapsamlı 3G hız testini PCnet olarak gerçekleştirdik, en hızlı operatörü bulduk. Türkiye’nin 3G hız birincisi 11,91 Mbps gibi yüksek bir ortalamayla Turkcell oldu. Turkcell’in elde ettiği bu ortalama, rakiplerinin ortalamalarının toplamına da fark attı. Ülkemizde 3G ile birlikte kullanıcıların mobil internet ihtiyacı çözüme kavuştu. Pek çok internet kullanıcısının kafasındaki “hangisi daha hızlı” sorusunun cevabını bulmak için, PCnet Yayın Yönetmeni Erdal Kaplanseren seyyah olup yollara düştü. Türkiye’nin 7 bölgesindeki İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon, Gaziantep, Erzurum, Rize ve Artvin’deki toplam 59 noktada ölçümler yaptı ve sonuçlarını sizler için yazdı.

Her ne kadar şehirlerde yaygınlaşmış olsa da Wi-Fi ne yazık ki mobil çalışmak isteyenler için yeterli bir çözüm değil. 3G ile birlikte operatörler müthiş bir yatırım yarışına girdiler. Kullanıcılara bol seçenekli paketlerini sunmadan önce altyapıyı güçlendirmeleri gerekiyordu. Düşünüyorum da, ben bu testi şimdi değil de geçen sene yapsaydım, eminim sonuçları çok farklı olurdu. Operatörlerin 3G yatırımları şaşırtıcı düzeyde iyi durumda. Öyle ki, Avrupa ve Amerika’dakinden daha hızlı bir mobil internet bağlantısına sahip olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Benim bu testlerde gördüğüm sonuç şu ki, ülkemiz mobil geniş bant konusunda çok iyi durumda. Ev ve iş yerlerinde kullanılan ADSL hizmetinden daha yüksek download ve upload rakamlarını çoğu noktada gördüm. Bu yüzden, operatörlerin data paketlerine tekrar göz atmanızı ve bilgisayarlarınızla 3G’den internetin keyfini sürmenizi öneriyorum. Zira ücretsiz Wi-Fi aramanın veya gidilen mekândaki şifreyi öğrenmek için kırk takla atmanın ne büyük eziyet olduğunu iyi biliyorum.

TURKCELL TÜM TÜRKİYE’DE FARK ATTI
Bu testin en heyecanlı kısmı, tüm testleri sonuçlandırdıktan sonra nokta ve şehir ortalamalarını hesaplamak oldu. Oldukça dikkat gerektiren bu süreçte sona doğru yaklaştıkça heyecanın dozu da yükseliyordu. Turkcell’in açık ara önde olduğu, noktalardaki ölçümlerde de kendini belli ediyordu. Benim asıl merak ettiğim, gizemli ikinciydi. Çünkü bölgeler bazında Avea ve Vodafone’un çekişmelerine tanık oldum.

Alttaki tabloda Türkiye’nin 3G panoramasını göreceksiniz. Dergideki kapsamlı sayfalarımızda şehirlere ait ayrıntılı metinler ve grafikler mevcut. Ayrıca nokta bazında ortalamaları da yine dergimizin Mayıs sayısında göreceksiniz.

 

EST SONUÇLARINDA DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

 •     Turkcell, rakiplerinin ortalamalarının toplamından yüksek bir hız ortalaması elde etti.
 •     Turkcell, tüm şehirlerde birinciliği kimseye bırakmadı.
 •     Download’da olduğu gibi upload’da da Turkcell farklı biçimde birinci çıktı.
 •     Türkiye’nin 3G’de en hızlı şehri, 3 operatör ortalamalarının toplamında 24,53 Mbps ile İstanbul oldu.
 •     Yine üç operatörün 3G ortalamarının toplamına bakınca en yavaş şehir ise 17,68 ile Gaziantep oldu.
 •     Turkcell’in ortalama bazında en hızlı şehri 14,05 Mbps ile İstanbul, en yavaşı ise 9,12 Mbps ile Gaziantep oldu.
 •     Avea’nın en hızlı çıktığı şehir ise 6,69 Mbps ile Ankara, en yavaş şehri 3,61 ile yine Gaziantep olarak gerçekleşti.
 •     Vodafone’un en hızlı şehri ise 5,51 Mbps ile İstanbul oldu. Vodafone’un en düşük not aldığı şehir ise Trabzon.

 

Nasıl test ettik?
3G testleri için nüfus yoğunluğunu, sosyo ekonomik durumu, coğrafi özellikleri ve yerleşim yapılarını en iyi şekilde temsil eden orta ve büyük şehirlerimizi seçtim. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon, Gaziantep ve Erzurum olarak belirlediğim listeye; Trabzon’daki testlere Ayder Yaylası ve Sarp Sınır Kapısı’nı da ekleyince Rize ve Artvin de kıyısından dâhil oldu.

Avea, Turkcell ve Vodafone’a ait 3G modemlerle, dizüstü bilgisayar kullanarak 3G ağlarını test ettim. Kullandığım bilgisayarla ilgili özellikleri bu sayfadaki kutuda görebilirsiniz. 9 farklı şehirde yer alan ve şehir merkezine yakın veya çevresindeki 59 farklı noktada ölçümler yaptım. Tüm şehirlerde seçtiğim bu noktalar, şehir merkezinin etrafındaki şebekeleri kapsıyordu. Şehrin merkezindeki işlek yerlerin yanı sıra havaalanı, spor kompleksi, turistik tesis, hastane ve üniversite kampüsü gibi merkeze uzak ama insan yoğunluğunun yüksek olduğu noktaları da teste dâhil ettim. İnsanların bilgisayarlarıyla çalışma ihtiyacı hissedeceği yerlerde, bilgisayarla çalışmaya uygun mekânları test için seçtim. İlk ölçümü 30 Mart 2012 günü öğleden sonra Trabzon Havaalanı’nda gerçekleştirdim. Son ölçümleri ise 24 Nisan 2012 günü akşamüstü saatlerinde İstanbul Avrupa yakasında yaptım.

Tüm ölçümlerde, 2006 yılından beri faaliyet gösteren Ookla Net Metrics şirketinin dünyaca kabul görmüş ve itibar kazanmış bağlantı ölçüm ve analiz sistemi Speedtest.net’i kullandım. ADSL bağlantı testleri için yaygın olarak kullanılan Speedtest.net’i, dünyaca ünlü teknoloji yayınları mobil geniş bant ölçümleri için de kullanıyor. Speedtest.net’in Türkiye’de de yaygın bir sunucu desteği sunması, bu sistemi tercih etmemde önemli bir etken oldu. Hâlihazırda 7 şehirde, toplamda 10 sunucu ile Speedtest.net’te ölçüm yapmak mümkün.

Ölçüm yaptığım şehre göre Türkiye’deki sunucular üzerinde download ve upload ölçümleri gerçekleştirdim. Her operatör için data paketi tanımlı hatları, mevcut en hızlı modemlerini temin ederek kullandım. 21 Mbps ve 42 Mbps üst kapasitesine sahip 3G modemlerin tamamı. Huawei markasını taşıyor. Turkcell’in Vınn modeminin karşısında Avea’nın Jet modemi ve Vodafone’un Vodem’i yarıştı. Huawei Türkiye ofisinden temin ettiğim markasız bir 42 Mbps 3G modemle, bölge bazında tüm operatörleri ayrı ayrı ölçerek cihaz güvenliğini de test ettim.

9 şehirdeki 59 noktanın her birinde, her operatör için 8 ila 12 arasında test gerçekleştirdim. Bağlandığım her sunucuyu 2’şer defa ölçtüm. Güvenilir veri elde etmek için çok sayıda gerçekleştirdiğim ölçümlerin ortalamasını baz aldım. Yaygın biçimde internet paketlerinin hızlarının indirme (download) kapasitesiyle adlandırılması ve çoğu kullanıcının temel motivasyonunun bu yönde olması sebebiyle, testimizi download başarımı üzerine kurguladım.

ÖLÇÜMLERİN EKRAN GÖRÜNTÜLERİ
Türkiye çapında yaptığım ölçümlerde hesaplamalara dahil ettiğim ölçümlerin ekran görüntülerini sizlerle paylaşıyoruz. Sağlıklı bağlantı elde etmek, baz istasyonlarının durumunu kontrol etmek ve Huavei’nin gönderdiği operatör bağımsız modemle doğrulamalar için yaptığım güvenlik ölçümlerini bu hesaplamalara dâhil etmedim. Aşağıdaki şehir isimlerine tıkladığınızda karşınıza ölçüm noktalarının bulunduğu klasörler çıkacak. Bu klasörlerden operatör seçerek ilerleyebilirsiniz. Her bir operatör için her noktada en az 8 ölçüm göreceksiniz. Ekran görüntülerinde, ölçümün yapıldığı sunucunun adını sağ kısımda, ölçümün yapıldığı operatör adını ve IP adresini de sol kısımda göreceksiniz.

 1.     İSTANBUL
 2.     İZMİR
 3.     TRABZON
 4.     ADANA

 

 

Son Güncelleme (Perşembe, 10 Mayıs 2012 14:50)