Diğer

Uzayda karmaşık organik yapılar bulundu.

Hong Kong Üniversitesi’nden Prof. Sun Kwok ve Dr. Yong Zhang tarafından yazılan ve Nature dergisinde yayınlanan bir rapora göre evrende karmaşık organik yapılar var. Raporun sonuçlarına göre  bu yapılar dünya dışı yaşamın kesin kanıtı değil; yıldızlar tarafından doğal bir süreçte üretilmiş olmaları da kuvvetli bir ihtimal.

Araştırmacılar, bu yapıların genellikle aromatik (halka şeklinde) veya alipatik (zincir şeklinde) bileşenlerin bir karışımından oluştuğunu, kimyasal yapılarının kömür ve petrole benzediğini söylüyorlar. Kömür ve petrolün fosil ve yaşama işaret ettiği düşünüldüğünde bu organik maddelerin de ancak yaşayan organizmalardan meydana geldiği de varsayılabilir; ancak rapora göre hayat olmadan da organik bileşikler uzayda sentezlenebiliyor.

Yıldızlarda, uzay boşluğunda ve galaksilerde tespit edilen kızılötesi emisyonlara ait izler, henüz tam anlamıyla tanımlanamamış bir fenomen. Bunlara dair son yirmi yıldaki en geçerli teori, karbon ve hidrojen atomlarından oluşan ve polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) adı verilen basit organik moleküllerden oluştukları. İnfrared Uzay Gözlemevi ve Spitzer Uzay Teleskobu ile kaydedilen verilere dayanarak Kwok ve Zhang, bu ışık tayflarının PAH molekülleri ile açıklanamayacağını, infrared ışınlarını yayan maddelerin daha karmaşık bir kimyasal yapıya sahip olduklarını belirtiyor.

Patlayan yıldızlarda (novalarda) oluşan yıldız tozlarını analiz ederek bu karmaşık organik yapıların yıldızlar tarafından birkaç hafta gibi kısa bir süre içinde oluşturulduklarını ve yıldızlararası boşluğa salındıklarını anlatan ekip, teoride imkansız görünmesine rağmen yıldızların aynı birer fabrika gibi neredeyse vakumlu ortamda organik yapılar ürettiklerini gözlemlediklerini belirtiyor.

Bu organik yıldız tozu şaşırtıcı biçimde meteoritlerdeki organik bileşiklere de benziyor. Meteoritler Güneş Sisteminin ilk zamanlarından kalma artıklar oldukları için bulgulara göre Güneş Sistemi de ilk zamanlarında adeta bu organik bileşiklerin bombardımanına tutuldu ve organik yıldız tozları da gezegenimize bu şekilde geldiler. Ancak yeryüzünde hayatın başlamasının bu olaylarla doğrudan bağlantısı olup olmadığı kesin değil.

 

2011 Eurovision'da Ülkemizi Onlar Temsil Edecek

2011 yılında Almanya'da yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye’yi temsil edecek grup belli oldu.

Devamını oku...

 

10 bin dolara Rus yapımı elektrikli otomobil

Rus oligarklardan ''Oneksim Grubu'' Başkanı Mihail Prokhorov 2012 yılında satılmaya başlayacak ucuz elektrikli aracın tanıtımını yaptı.

Devamını oku...