Linux

Pardus Kullanım Klavuzu 4 [Dosya ve Dizinler]

Dosyalar ve dizinler
Bu bölümde, Pardus ve diğer Linux dağıtımlarında ortak olan dosya sistemi yapısından, dizinlerin ne anlama geldiklerinden, ve dosya yöneticisi Konqueror ile yapılabilecek temel işlemlerden bahsedeceğiz.
Dosya sistemi yapısı
Dosya sistemi, işletim sisteminin, dosyaları diskte tutabilmek için kullandığı yapılar ve yöntemlere verilen addır. Yani bir anlamda dosyaların diskteki düzenidir diyebiliriz. Bu düzen kapsamında bir hiyerarşiden bahsedebiliriz.
Hiyerarşinin en üstünde kök dizini (ing. root directory) yer alır ve “/” karakteriyle gösterilir. Diğer dizinler de bu kök dizininin altında toplanmışlardır.

Son Güncelleme (Perşembe, 28 Nisan 2011 21:44)

Devamını oku...

 

Pardus Kullanım Klavuzu 3 [Çeşitli Ayarlar]

Çeşitli ayarlar
Bu bölümde, masaüstü ile ilgili çeşitli ayarlardan bahsedeceğiz. Bu bölümün sonunda, istediği resmi arkaplan olarak kullanabilen; kullanılan yazı tiplerini değiştirip, yenilerini kurabilen; klavye, saat, tarih ayarlarını yapabilen; sisteme yeni temalar ekleyip kullanabilen bir kullanıcı olacaksınız.
Arkaplan resminin değiştirilmesi
Masaüstü arkaplan resmini değiştirmek için, masaüstünde boş bir alana sağ tıklayın, ardından “Masaüstünü Yapılandır...”'ı seçin. Karşınıza çıkan ekrandan masaüstü arkaplanıyla ilgili her türlü ayarı yapabilir, yaptığınız ayarları sağdaki monitör resminden görebilirsiniz. Şimdi bu ekrandan yapabileceklerimize bir göz atalım:
•“Masaüstü için ayarlar” bölümünden hangi masaüstünü yapılandırmak istediğinizi seçebilirsiniz.
•“Arkaplan” bölümündeki,

Son Güncelleme (Perşembe, 28 Nisan 2011 21:43)

Devamını oku...

 

Pardus Kullanım Klavuzu 2 [Başlangıç]

3. Pardus'a başlangıç
Bu bölümde, Pardus kullanırken sizlere yardımcı olacak temel konulara değineceğiz. Sisteme giriş, Kaptan masaüstü, panel ayarları, masaüstü kullanımı, arkaplan değiştirme, dosya sistemi yapısı ve hiyerarşisi göreceğimiz konulardan bir kaçı. Öncelikle birlikte sisteme giriş yapalım, arkasından çeşitli ayarların düzenlenmesini görelim.
Sisteme giriş
Pardus (ve diğer Linux dağıtımları) çok kullanıcılı işletim sistemleridir. Bir başka deyişle, birden fazla kullanıcının, farklı hesaplar yaratarak sistemi kullanabilmesini sağlarlar. Kullanıcıların birbirinden ayırt edilmesini sağlayan etmenler ise kullanıcı adları ve parolaları gibi kimlik bilgileridir. Sisteme girebilmeniz için kullanıcı adınızı ve parolanızı girerek, sisteme kendinizi tanıtmanız gerekir. Eğer geçerli bir kullanıcı adınız ve parolanız yoksa, sisteme girişiniz engellenir.

Son Güncelleme (Perşembe, 28 Nisan 2011 21:41)

Devamını oku...

 

Pardus Kullanım Klavuzu 1 [Kurulum]

Önsöz
Pardus projesi, TÜBİTAK - UEKAE tarafından başlatılan ve devam ettirilmekte olan, bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyerek; mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan; otonom sisteme evrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamak üzere geliştirilen bir GNU/Linux ortaya koymayı hedeflemiş bir geliştirme projesidir.

Son Güncelleme (Perşembe, 28 Nisan 2011 21:16)

Devamını oku...

 

Linux Vi Editor Kullanımı

Vi Editörü;

Windows kullananlar için notepad ne ise, Ya da Linux Desktop'çılar için gedit, Linuxta VI (vi) 'de o. Ama Linux'ta vi'ye daha fazla ihtiyaç var. Çünkü Windows'ta ya da Linux desktop'ta bir çok şeyi çift tıklayarak yapabiliyorken, Linux Server'da herşey siyah ekranda uç birim şeklinde olduğu için, bir çok şeyi görebilmemiz için vi 'ye ihtiyacımız olmaktadır.

Gofrm'da yayınlamış olduğumuz sıfırdan en gelişmişe Linux Desktop ve Sıfırdan en gelişmişe Linux Server başlıklarının yoğun ilgi görmesi nedeniyle, Bu konularda daha fazla bilgi araştırma ve paylaşma gereği görüyorum.

Son Güncelleme (Pazar, 06 Şubat 2011 12:53)

Devamını oku...