Pardus Kullanım Klavuzu 1 [Kurulum]

Makale İçeriği
Pardus Kullanım Klavuzu 1 [Kurulum]
Ön Söz
Sayfa 1
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Sayfa 5
Sayfa 6
Sayfa 7
Tüm Sayfalar

Önsöz
Pardus projesi, TÜBİTAK - UEKAE tarafından başlatılan ve devam ettirilmekte olan, bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyerek; mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan; otonom sisteme evrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamak üzere geliştirilen bir GNU/Linux ortaya koymayı hedeflemiş bir geliştirme projesidir.


Pardus projesi ve ürünü olan Pardus, Linux'un ülkemizde yaygınlaşmasında önemli bir atılım oluşturacak. Bunu bir yandan tam ve doğru Türkçe desteği vermesi, diğer yandan da katma değerli projeler ve ürünler üretecek bir özgür yazılım ekosistemi kurulmasına öncülük etmesi ile sağlayacak. Bu sayede Linux ve türevlerinin lisans anlaşmalarında yer bulan özgürlükleri, özellikle değiştirme ve yeniden dağıtma özgürlüğünü sınırsız olarak kullanma olanağı edineceğiz. Pardus ve diğer Linux dağıtımlarını kullanarak yazılımımıza ve verilerimize, Pardus'un yol haritasını ve önceliklerini belirleyerek teknolojimize ve bilgimize sahip olabileceğiz. Pardus Projesi'nin, Linux'un ulusal ölçekte sahiplenilmesinde görev yapacak temel yapıtaşlarından birisi olduğunu düşünüyoruz.
Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Pardus'un 1.0 sürümünü, detaylara girmeden, akıcı ve anlaşılır bir dille anlatmaktadır. Pardus'un en önemli bileşenlerini “Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu”nda bulabilecek, kısa zamanda temel masaüstü ihtiyaçlarınızı Pardus ve Kılavuz ikilisiyle karşılayabildiğinizi göreceksiniz.
Kitapla ilgili her türlü öneri, soru ve eleştirilerinizi bize gönderebilir, bir sonraki baskıda daha kaliteli bir ürünün ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Kitapta anlatılan konular
Pardus Kurulum ve Kullanım Kılavuzu toplam 11 bölüm ve 2 ekten oluşmaktadır.
Birinci bölüm, Linux'a ilk defa başlayanlara yönelik olarak Pardus hakkında ön bilgi vererek açık kaynak kodlu yazılımlardan bahseder.
İkinci bölüm, Pardus'u bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı anlatır. Bu bölümde Pardus kullanırken gereken asgari donanımlar da (işlemci, bellek gibi) tanımlanmıştır, dolayısıyla Pardus'tan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için öncelikle bu donanım gereksinimlerini okumanızı öneririz.
Üçüncü bölüm, kurulum sonrası Pardus'a ilk başlangıcı anlatır. Özellikle Pardus'a yeni başlayan masaüstü kullanıcılarının bu bölümü seveceklerine eminiz. Bölüm sonunda Pardus'un temel işlevlerini öğrenecek, ilk masaüstü deneyimi yaşayacaksınız.Son Güncelleme (Perşembe, 28 Nisan 2011 21:16)