Pardus Kullanım Klavuzu 2 [Başlangıç]

Makale İçeriği
Pardus Kullanım Klavuzu 2 [Başlangıç]
Sayfa 1
Sayfa 2
Sayfa 3
Sayfa 4
Sayfa 5
Tüm Sayfalar

3. Pardus'a başlangıç
Bu bölümde, Pardus kullanırken sizlere yardımcı olacak temel konulara değineceğiz. Sisteme giriş, Kaptan masaüstü, panel ayarları, masaüstü kullanımı, arkaplan değiştirme, dosya sistemi yapısı ve hiyerarşisi göreceğimiz konulardan bir kaçı. Öncelikle birlikte sisteme giriş yapalım, arkasından çeşitli ayarların düzenlenmesini görelim.
Sisteme giriş
Pardus (ve diğer Linux dağıtımları) çok kullanıcılı işletim sistemleridir. Bir başka deyişle, birden fazla kullanıcının, farklı hesaplar yaratarak sistemi kullanabilmesini sağlarlar. Kullanıcıların birbirinden ayırt edilmesini sağlayan etmenler ise kullanıcı adları ve parolaları gibi kimlik bilgileridir. Sisteme girebilmeniz için kullanıcı adınızı ve parolanızı girerek, sisteme kendinizi tanıtmanız gerekir. Eğer geçerli bir kullanıcı adınız ve parolanız yoksa, sisteme girişiniz engellenir.


Not
Her zaman, parolanızı seçerken, bilgi güvenliğiniz açısından, (zorunlu olmamakla beraber) en az 6 karakterden oluşan, harf, rakam ve hatta *, ?, !, -, _, gibi karakterler barındıran, parolalar tercih ediniz ve parolanızı sık sık değiştiriniz.
Sisteme farklı kullanıcılar ekleyebilme olanağı, farklı izin ve ayrıcalıklara sahip kullanıcıları diğerlerinden ayırt edebilmenizi, bu sayede de sistemin güvenlikle ilgili ayarlarına daha iyi hakim olmanızı, buna ek olarak, her kullanıcının kendi zevkine göre kendi ortamını özelleştirebilmesini sağlar.
Dikkat
Kullanıcı adı ve parolanızı yazarken, sistemdeki kullanıcı adlarının, parolaların, dosya isimlerinin, hemen hemen her uygulamanın, büyük/küçük harf duyarlılığına sahip olduğunu unutmayın. Yani “pardus” ve “Pardus” her zaman farklı ifadelerdir.
Bilgisayarınızı her açtığınızda,
•Size kullanıcı adınızı ve parolanızı sorarak, kendinizi tanıtmanızı isteyen,
•Girdiğiniz bilgilere göre size özel olan masaüstü ortamını açan,
•Açık olan oturumunuzu kapatıp, başka bir kullanıcıyla sisteme girebilmenizi sağlayan,
•Bilgisayarınızı yeniden başlatıp, kapatabilme özellikleri de sunan programa KDE görüntü yöneticisi (KDM) ismini veriyoruz. KDM, Pardus'un öntanımlı olarak kullandığı masaüstü ortamı olan KDE projesi çerçevesinde geliştirilmektedir.
Pardus, kurulum sırasında, “root” isminde bir kullanıcı yaratır. “Rootroot” kullanıcısı, sistemdeki tüm yetki ve ayrıcalıklara sahip bir kullanıcıdır. Bazı kullanıcılar, zaten bir tane var (root) diyerek, başka kullanıcı yaratmak istemeyebilir, ya da sistemi sürekli “root” kullanıcısıyla kullanmak isteyebilir. Fakat bunlar tercih edilmemesi gereken davranışlardır, zira, sisteminizdeki önemli bir sistem dosyasını kazayla silerek veya değiştirerek, geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz.
KDM tema desteğine de sahiptir, yani isterseniz yeni tema dosyaları indirerek, farklı görünüşe sahip KDM'lere sahip olabilirsiniz (bkz. http://www.kde-look.org).
KDM ile ilgili ayarlar Pardus Yapılandırma Merkezi – Tasma'dan yapılabilir. Örneğin hiç kullanıcı adı, parola girmeden doğrudan kendi masaüstü ortamınızın açılmasını sağlayabilirsiniz.
Kaptan: Yönetimi ona bırakın
Pardus'un masaüstü ortamına ilk defa girdiğinizde, sizi renkli kişilik, yani Kaptan Masaüstü karşılar. Kaptan Masaüstü'nün ilk görevi sizden fareyi hangi elinizle kullandığınızı öğrenmek ve gerekli ayarları tamamlamaktır. Kaptan'ın bir diğer görevi ise masaüstünüzün arkaplan resmini seçmenize yardımcı olmaktır. Listedeki resimlerden birini seçebileceğiniz gibi isterseniz “Masaüstü arkaplan resmini değiştirme” kutusunu işaretleyerek, Pardus'un öntanımlı arkaplan resmini de kullanabilirsiniz.İşlemleriniz bittikten sonra, Kaptan Masaüstü sizi gülümseyerek uğurlar.
Temel masaüstü bileşenleri
Bu bölümde önce kısaca masaüstünün ne olduğundan, nasıl kullanılabileceğinden bahsedip, ardından da masaüstünün temel bileşenlerini anlatacağız.
Masaüstü, simgeler, pencereler, panel, Pardus menüsü gibi temel görsel öğeleri içinde barındıran ortamın adıdır. Kullanımı kolay, oldukça şık ve tamamen özelleştirilebilir bir yapıya sahip olan Pardus masaüstü,
•Programlara, dosyalara, dizinlerinize ve diğer sistem kaynaklarına kolayca erişebilmeniz için kısayollar oluşturabilmenizi,
•Çalışan tüm uygulamalarınızı/pencerelerinizi, aynı alana sığdırmanıza gerek kalmadan, birden çok masaüstünü, birbirleri arasında kolayca geçiş yaparak kullanabilmenizi,
•Sevdiğiniz bir resmi, arkaplan resmi olarak kullanabilmenizi,
•Panel ve Pardus menüsü yardımıyla, Pardus'ta yüklü tüm programları çalıştırabilmenizi
sağlar. Şimdi gelin, bu bileşenlere birlikte göz atalım.
Panel
Masaüstünüzde, ekranın en altındaki çubuğa Panel adı verilir. Panelde, Pardus menüsü, sık kullanılan uygulamaların simgeleri, programcıklar (küçük programcık simgelerinin bulunduğu yere “Sistem Çekmecesi” adı verilir), ve görev çubuğu bulunur. Panel sayesinde,
•Pardus menüsünü ya da uygulama düğmelerini kullanarak, uygulamaları çalıştırabilir,
•Panelin, “Masaüstü Önizleyici” programcığını (üstteki resimde uygulama düğmeleriyle görev çubuğu arasında kalan programcık) kullanarak, diğer masaüstlerine geçiş yapabilir ve çalışma alanınızı genişletebilir,                                                                                                                                                     •Etkin pencereler arasında geçiş yapabilir, pencereleri simge şeklinde küçültüp, büyütebilir,
•Saat, ses ayarı, çözünürlük ayarı gibi panele yeni özellikler katan programcıklara erişebilirsiniz.
Bunları yapabilmenizi sağlayan bileşenleri açıklamadan önce, biraz panelin yapılandırılmasından bahsedelim.Son Güncelleme (Perşembe, 28 Nisan 2011 21:41)