Messenger Kişi Listesini Yedekleme

Windows Live Messenger (MSN) kişi listenizdeki kişilerin e-posta (e-mail) adreslerine toplu halde ihtiyacınız varsa, aşağıda anlatılan yöntemi uygulayarak bu listeyi edinebilirsiniz.


Windows Live Messenger ana penceresinde "Kişiler > Anlık ileti kişilerini kaydet..." seçeneğine tıklayın.


Menü çubuğu görünüyorsa, aşağıdaki resimde gösterilen şekilde yapabilirsiniz:
Görünmüyorsa bu tuşa tıklayarak yapabilirsiniz.

Kişi listenizi masaüstüne kaydedin:Ardından "Başlat > (Tüm) Programlar > Donatılar > Not Defteri" uygulamasını başlatın.
("Başlat > Çalıştır" ekranına notepad yazıp enter tuşuna da basabilirsiniz.)

Not Defteri açılacak. Az önce masaüstüne kaydettiğiniz "Kişiler....ctt" dosyasını Not Defteri'ne sürükleyip bırakın. Aşağıdakine benzer bir içerik göreceksiniz:<contact type= ile başlayan satırlar haricindeki satırları silin.

Şimdi ekranda sadece <contact type="1"> ile başlayan ve </contact> ile biten satırlar kalmış olmalı. Yalnızca e-posta adreslerinin yer aldığı bir listeye sahip olmak için bu <contact> ifadelerinden kurtulmamız gerekiyor.

Bunun için aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi boşluklar da dahil olmak üzere bir ' <contact type="1">' satırını seçin ve sağ tıklayıp "Kopyala" seçeneğini kullanın. (veya seçtiktan sonra Düzen > Kopyala) :Sonra "Düzen > Değiştir" ekranına gidip "Aranan" bölümünde sağ tıklayıp "Yapıştır" seçeneğini kullanın. Başındaki boşluklarla birlikte <contact type="1"> bu bölümüne yapıştırın. "Tümünü Değiştir" tuşuna tıklayın:Bir kez daha "Düzen > Değiştir" ekranına gelin. Bu sefer "Aranan" bölümüne </contact> yazıp yine "Tümünü Değiştir" tuşuna tıklayın:Bu anlatım yapılırken kullanılan örnek hesapta birkaç tane <contact type="1"> olmayan, farklı türde hesaplar mevcuttu. (Yahoo Messenger kullanıcıları, bazı MSN robotları vs)

Sizdeki listede de bu türde hesaplar yer alıyorsa, onların başındaki <contact... satırlarını elle silebilirsiniz.

Son olarak "Dosya > Farklı Kaydet..." seçeneğini kullanıp listenizi kaydedin. (Dosya adı bölümüne örnek olarak eposta_adresleri yazabilirsiniz)

Artık elinizde Windows Live Messenger kişi listenizdeki tüm kişilerin e-posta adreslerinin yer aldığı bir liste mevcut.Not: Kişi listenizi kaydetmek için farklı yöntemler de mevcut. Mesela Sign In adresine hesabınızla giriş yaptıktan sonra "Kişiler > Messenger'da" ekranındayken "Yönet > Ver" seçeneğini kullanarak, kişi listenizi WLMContacts.csv dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Ancak bu listede, zamanında WLM kişi listenizden silerken "Windows Live Hotmail kişilerimden de kaldır" seçeneğini işaretlemeden sildiğiniz kişiler de yer alacaktır. Bununla birlikte kişi listenizi, yalnızca kişilerin e-posta adreslerinin yer alacağı şekilde kaydeden Messenger Plus! scriptleri veya başka yardımcı programlar da olabilir.

Bu yazıda anlatılanlar standart bir WLM yüklemesinin olduğu her Windows işletim sistemi için geçerlidir.

Son Güncelleme (Pazartesi, 29 Kasım 2010 20:46)