Donanımı Güvenle Kaldır Ne İşe Yarar ?

Herkezin Tak Çıkar Aygıtı Taktığında Bilgisayardan Çıkarmak İçin Yaptığı Bir Şey. Eee? Çoğu Kişinin Yanlış Bildiği Bir Bilgi...
HAYDİ BİR ÇOK KİŞİNİN YANLIŞ BİLDİĞİNİ DÜZELTELİM.Tak Çıkar Aygıtım! Bozuldu ''Güvenli Kaldır Yapmayınca'' - Virüs Bulaştı ''Güvenli Kaldır Yapmayınca'' - Virüsler Temizlenmedi ''Güvenli Kaldır Yapmayınca'' - Flash Belleğini Kesin Bozarsın ''Güvenli Kaldır Yapmayınca'' Vs Vs...Güvenli Kaldır İbaresi Nedir?

Öncelikle Flash Belleklerde İki Tür Dosya Format Türü Vardır.

İlk Olarak FAT ve Serisi İkinci Olarak NTFS. Bunu Aktarayım İlk Önce.

Gelelim Konumuza, Xp İle Başladı Galiba Bu Muhabbet. Evet Güvenli Kaldır Dediğimiz Olay, Tak Çıkar Aygıtınız Bilgisayarınıza Taktınız. İşleminizi Yaptınız ve ''Güvenli Kaldır'' Demeden Çektiniz!!!
Hemen Arkadaşınız Dedi. 'Öyle Yapma! Belleğin Bozulur!' İşte Birinci Yanlış.
Eğer Sizin Dosya Format Türünüz ''FAT'' Türündeyse ''Güvenli Kaldır'' ı Kafanıza Takmanıza Gerek Yok. Çünkü Güvenli Kaldır Aslında NTFS ile Biçimlendirilmiş Tak Çıkar Aygıtları İçindir. Merak Etmeyin Çoğu Flash ''FAT''. Ama Eğer Flash Belleğiniz 8 Gb ve Üzeri İse NTFS Yapmışsınızdır. Çünkü Boyutu 4 Gb dan Büyük Tek Dosyaları FAT Birimi Kabul Etmez, Alamaz, Büyük Bir Dosya İçindir.

Sizde Bunu Şimdi Öğrendiniz. Hemen Bilgisayarımı Açtınız, Flash Belleğinize Sağ Tıkladınız, Biçimlendir Dediniz ve Dosya Türünü NTFS Yaptınız. Artık Hem Güvenli Kaldır ı Kullanmak Zorundasınız Hemde Tek Ve Büyük Boyutlu Dosyaları Belleğinize Aktarabilirsiniz.

Şimdi Gelelim Konumuza Bu Olay XP de Önemliydi Çünkü İşleminiz Bittiği Halde Explorer.exe Hala Onu Aktif Göstermektedir. Sizde Xp Kullanıcısı İseniz GÜvenli Kaldır Yapmak Mecburiyetinde Kalabilirsiniz. Ama Belleğiniz FAT ise Verinizi Aktardıktan Sonra Direk Çekin Bişey Olmaz.
NTFS ise de Çekin Kendinize Güveniyorsanız. Microsoft Vista ve Seven Sürümlerinde Bu Sorun Yoktur. Flash Bellekler İçin. Aktarım Bittiğinde Explorer.exe Sizinle İlişkiyi Keser. Burada Önemli Olan NTFS Dosya Format Türüdür. NTFS Hassas Bir Biçimlendirmedir. Kısaca Naziktir. Onun İçin Sizin Belleğiniz NTFS ise Güvenli Kaldırı Ne Olursa Olsun Kullanmalısınız. Windows Bu İbareyi Bunun İçin Önemli Kılmıştır. Şunu Bilin ki FAT Dosya Format Türü Sağlamdır, Şüpheniz Olmasın...